Proč vás bolí hlava?

Určitě jste už slyšeli o rozdělení bolesti na akutní a chronickou. Rozdíl mezi nimi je v délce trvání. Zatímco první zmiňovaná končí hned po odstranění vyvolávajícího dráždění, chronická bolest se vyskytuje opakovaně a dlouhodobě. Jde například o bolesti zad.

Všimli jste si, že některou bolest snášíme mnohem lépe a jindy nám dá pořádně zabrat? Tuto skutečnost způsobuje naše psychika. Pokud nám při výskytu nějaké bolesti začnou hlavou vířit ty nejhorší diagnózy a my se jednoduše lekneme, bolest zesílí. Jsou však situace jako je porod, či sport, při kterých se těšíme na očekávaný výsledek a bolest vnímáme méně intenzivně.
ruce nad hlavou

Bolest hlavy patří mezi nejčastější

V tomto případě jde vždy o symptom nějakého onemocnění. 20 % žen a pouze o něco málo méně mužů určitě zná migrénu. Jde o opakující se jednostranné bolesti hlavy, které jsou spojeny s nevolností, zvracením, změnou čichových a chuťových vjemů, často i závratěmi.

Pokud již jsou jejich původem nekonečné teplé dlouhé noci, hodně slunce, málo spánku nebo přemíra alkoholu, bolesti hlavy nám mohou nejkrásnější dny v roce pěkně zkazit. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak těmto nepříjemným stavům předcházet či je alespoň zmírnit. A nemusí jít vždy jen o aspirin či jiné léky proti bolesti.

Dbejte na zdravou životosprávu

Dbejte na dostatek tekutin, lehkou stravu, nepřežeňte to při sportu a snažte se vyhýbat stresovým situacím a tělesné námaze. Doporučované je naopak vše, co tělo uvolňuje, jóga, lehký běh v podvečerních hodinách, či napínavá knížka na lehátku v polostínu.
stres nebo relaxace

Dalším nepříjemným původcem bolesti může být dehydratace organismu, která je často jedním z důvodů vedoucích k velkým bolestem hlavy. V teplých měsících je nutné vypít během dne alespoň dva až tři litry tekutin – nejvhodnější jsou minerální či stolní vody, neslazené čaje či přírodní ovocné či zeleninové džusy ředěné s vodou.

Proč vás bolí hlava?
3 (60%)1